«

»

Dub 24

Varianty interiérových dveří

Při výběru interiérových dveří máme na výběr ze dvou variant – klasické otočné dveře a posuvné dveře. U klasických dveří můžeme zvolit jednokřídlé nebo dvoukřídlé. Dveře se vyrábí dřevěné a plastové, které můžou být potažené laminátem nebo folií. Před výběrem samotného vzhledu nesmíme zapomenout na orientaci dveří, tedy zda se budou otevírat na levou nebo pravou strunu, a na šířku dveří. Po designové stránce máme na výběr z velkého množství dekorů a okrasného tvarování, barev a tvarů klik a pantů, můžeme vybrat dveře plné nebo s jednou a více skleněnými výplněmi.

Patrně nejčastěji kladenou otázku pro vchodové dveře je materiál, ze kterého budou vyrobeny. U vchodových můžeme mít dveře z plastu, dřeva anebo hliníku. Nejlevnější jsou z plastu, nejdražší z hliníku. Dřevěnou jsou cenově někde uprostřed, jsou také nejtradičnější. Měly by být vyrobené z masivního dřeva s vnitřní tepelně-izolační vložkou. Ceny se liší podle síly a druhu dřeva, nejlevnější smrkové se dají pořídit od 15.000 Kč. Plastové dveře tvoří tepelně-izolační vrstva krytá plastovými fóliemi s ocelovými výztužemi. Cena nejlevnějších plastových začíná na cca 5.000 Kč.

Samostatnou kapitolou interiérových dveří jsou dveře posuvné. Jejich myšlenka pochází z Japonska, kde se téměř jiné nepoužívají. Hodí se všude tam, kde by mohly klasické interiérové dveře překážet a používají se k oddělení velkých místností. Působí luxusním a nevšedním dojmem, v případě použití dvoukřídlích dveří dosáhneme jedinečného vzhledu. Zvolit můžeme dveře, které se zasouvají do zdi, ty ale vyžadují stavební úpravy, kdy je nutné do zdi zabudovat pouzdro dveří. Pokud se do složitých úprav pouštět nechceme, můžeme použít verzi s montáží na zeď.