«

»

Čvc 11

Jednorázové, nebo látkové pleny

Látkové, nebo jednorázové pleny? To je nekonečná otázka, kterou si musí položit každá budoucí maminka. Dodnes bohužel přežívají domněnky, že látkové plenky jsou nezdravé a že z nich mívají děti opruzeniny, že jejich údržba je časově náročná a taky drahá. Jsou to ale naprosté nesmysli. Látkové plenky vycházejí několikanásobně levněji, než plenky jednorázové. I když si plenky nejdřív musíte koupit a jejich pořizovací cena je vyšší, vyplatí se koupit kvalitní látkové pleny, vybavit se plenkovými kalhotkami, separačními plenami. Separační pleny jsou buď látkové nebo jednorázové a používají se jako vložka do plenkových kalhotek. Tato vložka zachytí hlavní nečistoty a můžeme ji vyhodit, nebo vyprat, pokud je látková.

 

látkové pleny
Separační pleny jsou z ekologických a v přírodě snadno rozložitelných materiálů. Plenkové kalhotky se již tak často prát nemusejí, jen v případě, že se také znečistí, jinak ale stačí pouze vyměnit separační plenu. Látkové pleny se vyrábějí z biobavnly ale můžete si pořídit také luxusní bambusové pleny. Plenkové kalhotky se vyrábějí v krásných pestrých barvách a se zajímavým designem. Zadeček vašeho dítěte bude v suchu a v pohodlí a navíc ještě v krásných barevných plenkových kalhotkách, které vypadají skvěle.
Praní látkových plenek není nijak náročné, můžete použít běžný prací prášek, nebo ekologický prací prostředek, nebo třeba mýdlové ořechy. Na diskuzních fórech sin můžete přečíst názory, zkušenosti a rady ostatních maminek, v čem plenky prát, kam dávat špinavé pleny a podobně.